A manufacturer of machine-made rugs in Pretoria wants to measure the productivity of his workers. Labor productivity is 2.344 loaves per labor-hour. Each worker works 160 hours per month for $8 per hour. Utility costs $500 per month. Ingredients co where Q is the output per hour, K is the capital input per hour and L is the labor input
[Machine-made sand production line-Shanghai banghuai Heavy Industry Machinery Co., Ltd_Counterattack Crusher_System Sand Machine_Vibration Sieve-Shanghai Banghuai produces a complete set of sand production line equipment to provide you with
[Average output of Road Grader 400-500 m 2 /day; In one hour, the equipment is assumed to work only for 45 minutes, hnce it works only for 6 hours in a day. C. Loading and Unloading C. Boulders – equal to volume of grouted riprap C. Cement – 2 bags per volume of grouted riprap C Sand – 25% 0f volume of grouted riprap – 0/cu. m.
[Study with Quizlet and memorize flashcards containing terms like Regarding the measurement of capacity, when a firm provides a relatively small number of standardized products and services:, Input measures include such metrics as:, Although the fire marshal had declared the capacity of the classroom at 45 students, the introduction to operations management class was so
[Study with Quizlet and memorize flashcards containing terms like A team of workers makes 400 units of a product, which is sold in the market for $10 each. The accounting department reports that for this job the actual costs are $400 for labor, $1,000 for materials, and $300 for overhead., Three employees process 600 insurance policies in a week.
[Mining equipment & gold wash plants: Learn more about the SD-500, designed by gold wash plants experts Macon Industries Inc. It is capable of processing approximately 200-330 tons per hour. With it’s options for either side discharge sluice runs or double sluice runs supported by the plant this unit can be highly mobile or set up as a
[Prior to buying the new equipment, the company used 7 workers, who together produced an average of 80 carts per hour. Workers receive $10 per hour, and machine cost was $40 per hour. With the new equipment, it was possible to transfer one of the workers to another department, and equipment cost increased by $12 per hour, while output increased
[EQUIPMENT OUTPUT/DAY BASIC ASSUMPTIONS: Average output of Road Roller (12 passes) 360 m 3 /day (FLAT) (Vibratory Roller) 300 m 3 /day (ROLLING & MOUNTANOUS) Average output of Road Grader 400-500 m 2 /day. Average output of Asphalt Distributor 2,400 m 2 /day. Average output of Transit Mixer 30 m 3 /day (8 trips – 4 cu. m. cap)
[&سؤال
Prior to buying the new equipment; the company used five workers who toge ether produced an average of 80 carts per hour: Workers receive S10 per hour; and machine cost was S40 per hour With the new equipment; it was possible to transfer one of the workers to another department; and equipment cost increased by $10 per hour while output
&سؤال
&سؤال